Lidé si kupují koberce zejména pro jejich nesmírné pohodlí, které dopřávají bosým chodidlům. Našlapovat po koberci je docela jiná písnička, než po tvrdé kamenné dlažbě. Nově položený koberec láká vyzkoušet jej i tak trochu jinak, než jen pro chůzi, rádi se po něm válíme, sedáme si na něj, leháme na břich, na záda či na bok, popíjíme tu čaj, kávu, džus, zakusujeme se do švestkového koláče, nebo si dopřáváme makaróny s kečupem a sýrem.
Stačí však okamžik a kobercová idylka se mění v horor. Hrnek s kávou se převrhne, v tom zmatku zavadíme o talíř s makaróny a kečup se v plné síle rozvalí po krémové či světle béžové tkanině. Co s tím? Že je o zábavu postaráno, je jasné, ale pro takové karamboly bychom měli být patřičně vybaveni nejen psychickou odolností, ale zejména kontaktem na specialisty.
Můžete to zkusit i ručně
Mnoho skvrn se dá vyčistit speciálními prostředky nebo těmi osvědčenými dle rad našich babiček, jako je jedlá soda, ocet a některé saponáty. Má to však jeden háček, a sice při ručním čištění pouze skvrna zareaguje s čistidlem, ale díky gravitaci se tento roztok usadí na spodní straně koberce. Odtud by měl být následně odsán a k tomu potřebujete nějaký čisticí stroj na mokré čištění, např. systém Rotovac.
Stroje Rotovac disponují rotační hlavicí, patentově chráněnou, která pomocí kartáčů důkladně prohněte podklad, smísí jej s čistidlem a následně ihned nasaje nečistoty pomocí podtlaku do sběrného válce. Rotovac si poradí s běžným znečištěním, zápachem a se skvrnami od různých organických hmot, jako jsou zbytky jídla, zvratky, výkaly atp. a využívají se n čištění podlah v bytech, kancelářích, obchodech a dalších prostorách.
Koberce se doporučuje čistit přibližně jednou až třikrát ročně, dle míry znečištění a jejich využívání, pro jednotlivce a partnerské páry bez dětí a bez domácích mazlíčků stačí obvykle jednou za rok, s dětmi a zvířaty bývá znečištění častější. Extrémní situace nastávají v kancelářích a obchodech, kde se lidé nepřezouvají, tam bývají požadavky na čištění častější.