Dřevěný houpací kůň provází malé děti ne desítky, ale stovky let. Byl jednou z prvních velkých hraček, které se objevily na zámeckých panstvích v Evropě, a dokonce i v zámoří v období vrcholné renesance. Na počátku barokní epochy zaznamenal nebývalý zájem i v habsburské monarchii, ale první průmyslově vyráběné kusy, dostupné širší veřejnosti jsou známy až od počátku dvacátého století.
Legendární večerníčková znělka
Večerníček je animovaná postavička malého chlapce s papírovou čepicí, a nepochybně se nenajde v České republice nikdo, kdo by jej neznal. Možná i vy si dokážete průběh znělky tak dobře vybavit, že vám neunikne, na jakých „dopravních prostředcích“ ten klučina vyhazuje do vzduchu papírové listy. Ano, jedním z nich je i dřevěný houpací kůň Chytrá liška, na jehož hřbet usedne po výstupu na „nebeské schůdky“.
Co je na houpacích konících ze dřeva tak výjimečného?
Houpání uklidňuje – houpání na houpačce, na houpacím křesle, a dokonce i na židlích ve škole v průběhu vyučovací hodiny – to vše jsou podvědomě prováděné činnosti, které navozují pocit pohody a působí jako přirozený antistres. Tato činnost mimo jiné zabírá i u hyperaktivních dětí, pomáhá je zklidnit a zlepšuje soustředění. Někteří mají dokonce za sebou zkušenost, kdy pohupování zlepšuje paměť a pomáhá při vstřebávání informací při učení.
Dřevěný materiál je nepřekonatelný – nikomu se zatím nepodařilo překonat vlastnosti dřevěného masivu a hračky vyrobené z tohoto materiálu se také řadí k nejkvalitnějším a nejvyhledávanějším. Jsou funkční ozdobou dětského pokoje řadu let a mohou být při šetrném zacházení i nadčasové. Stává se, že takové výrobky se napříč příbuznými v rozvětvených rodinách dědí.
Kůň je živé zvíře – hipoterapie je jízda na vycvičeném živém koni, která se používá pro léčebné účely. Pohupování na dřevěném koníku děti podvědomě propojuje s živými zvířaty a v budoucnu může být jedním z faktorů, který přispěje k lepšímu vztahu nejen ke koním, ale i obecně ke všem ostatním zvířatům.