Podle čeho bychom se měli orientovat při výběru LED diodových svítidel?
Jak dlouho jednotlivé typy svítí
Kompaktní úsporné zářivky – 3000 až 10 000 hodin, tedy při denním provozu cca 6 hodin jsou to přibližně 4 roky.
Vláknové žárovky – 2000 hodin, což odpovídá jednomu roku.
LED diodové zdroje – 25 000 – 50 000 hodin – mohou být v denním šestihodinovém provozu až 23 let.
Stačí se trochu informovat a ihned zjistíte, že v přepočtu na počet hodin aktivního svícení jsou pořizovací náklady na LED osvětlení nejnižší ze všech těchto typů, navíc ceny těchto výrobků poklesly velmi významně především za posledních pět let.
Směrový úhel a výkon
Při posuzování vhodného výběru osvětlení musíme dbát na dva základní ukazatele z hlediska intenzity osvitu. Ta je totiž ovlivněna směrovým úhlem. Jestliže např. instalujete svítidlo s malým úhlem osvětlené plochy 45 stupňů, bude tento prostor sice menší, ale lépe nasvícený, než u větších úhlů. Tyto dvě hodnoty musí spolu korespondovat a zákazník musí určit, co je pro něj zásadní, zda osvítit část místnosti silněji, nebo celou plochu menším množstvím světla.
Svítivost versus osvětlení
Existují dva parametry, které udávají intenzitu a velikost umělého světla. První z nich je tzv. osvětlení, je to veličina udávaná v luxech a značí jeho množství na určité ploše. Samotná intenzita světelného toku je tzv. svítivostí a ta se udává v lumenech. Vztah mezi lumenem a luxem je takový, že k jednomu čtverečnímu metru plochy místnosti osvětlenému jedním luxem je třeba zdroj o hodnotě jednoho lumenu.
V minulosti jsme byli zvyklí posuzovat množství umělého světla podle příkonu žárovek, dnes bychom se měli orientovat právě podle hodnot udávaných v lumenech, neboť vysoké svítivosti LED diod lze již dosáhnout s nízkými příkony. Např. vláknová žárovka 75 W, která se používala nejčastěji jako centrální svítidlo, měla světelný tok zhruba 930 lumen. Úsporná zářivka nebo LED diodová žárovka této svítivosti docílí s příkonem pouhých 15 W.