Zájem o vlašské ořechy roste v našich končinách hlavně koncem roku, tehdy se hospodyňky pouští do předvánočního úklidu a především pečení cukroví, jehož jednou z hlavních složek jsou právě vlašáky. Vlašský ořech je velmi rozšířenou dřevinou, odolnou vůči mrazu, rodící velké množství plodů a tak se sází již po staletí kolem cest a silnic a v zahradách rodinných domů. Bohužel zájem o jeho plody není tak velký, jaký by si skutečně zasloužil. Co je na nich tak významného, že bychom je měli jíst alespoň obden?
Velmi bohatý zdroj omega-3 – tyto nenasycené mastné kyseliny by měly v naší stravě tvořit ideální poměr vůči omega-6 přibližně 1:3 až 1:5. Ve skutečnosti mnohonásobně převládají omega-6, což je jednou z příčin zánětlivých procesů a onemocnění. Vy loupané vlašské ořechy OILSEED SERVICE s.r.o. v sobě ukrývají ideální poměr těchto dvou látek a pouhých pět až sedm plodů denně pokryje jejich celodenní spotřebu. Ve vlašácích však nalezneme i řadu minerálů, především velké množství vápníku, hořčíku, železa, draslíku, selenu a zinku.
Namáčejte je před konzumací – Všechny druhy ořechů a semínek bychom měli namáčet před tím, než si na nich pochutnáme, do slané vody. Ani vlašské ořechy nejsou výjimkou a tak je v přiměřeném množství, které zvládnete zkonzumovat během jednoho dne, vložte do misky s vlažnou vodou, kam se uvolní kyseliny fytová – antinutriční látka blokující trávení a využívání nutričních složek uvnitř plodů. Kyselina fytová je spolu s dalšími antinutrienty ochranným faktorem v přírodě, dokud semena nemají příznivé podmínky ke klíčení, tedy dostatek vlhkosti a tepla. Namočením do vlažné (nejlépe osolené) vody začne klíčící proces, antinutrienty se odbourají, vodu pak vylijete, ořechy propláchnete čistou vodou a můžete je jíst a klidně i v syrovém stavu, aby vám takto poskytly mnoho živin.