Také rádi nosíte kšiltovky

Kšiltovku lidé znají již téměř sto dvacet let. Kdy se poprvé na veřejnosti objevila, není přesně známo, bylo to přibližně v 70. letech devatenáctého století ve Spojených státech. Tato jedinečná a dá se říci, že i nejoblíbenější pokrývka hlavy všech věkových kategorií vznikla v souvislosti s baseballem. Kdyby tomu tak nebylo, možná bychom dnes ani žádné takové čepice neznali.
kluci s kšiltovkou
Baseballoví hráči se pohybují výhradně ve venkovním terénu pod širým nebem, kde na ně většinu času dopadají sluneční paprsky. Na hru je důležité se velmi soustředit, a to především ve chvíli, kdy nadhazovač vyhazuje kriket a odpalovač se do něj musí razantní silou strefit. Oběma slunce nad hlavou svítí do obličeje a to jistě není žádoucí. A tak se na baseballových hřištích začaly objevovat první kšilty jako forma zaclonění. Čepice musela pevně dosedat na hlavu, a to i při běžeckém sprintu, a zároveň dostatečně stínit.
První modely se začaly vyrábět pro klubové hráče bez zadního stahovacího pásku, tehdy šlo o výrobky šité každému přesně na míru. Svou prapůvodní podobu si tyto čepice zachovaly dodnes, přesto se jejich vzhled neustále mění do různých tvarových podob kšiltů i základní pokrývky, a to ve formě různých střihů, prošívání, nápisů, kreseb, barevných přechodů a výšivek.
muž s kšiltovkou

Nestárnoucí módní doplněk pro všechny věkové kategorie

Populární jsou zejména jako reklamní materiál pro propagaci různých výrobků a s firemním logem. Lidé je nosí i na sportovní zápasy jako formu vyjádření náklonnosti k určitému klubu. Kšiltovky jsou sice považovány za sportovní styl, ale není pravidlem, že musí být výhradně součástí oděvu tohoto typu, lze je obléknout i k plátěným kalhotám a riflím, nosit je na nákupech, na procházkách po městě a samozřejmě i do zaměstnání. Jsou zkrátka každodenním průvodcem nejen vyznavačů rapu, ale třeba i seniorů, kteří si rádi vyjdou na procházku.
 

About the author